Yeni Sayfa 1
 
  MARDİN TUR PROGRAMI

1.Gün: İstanbul >Mardin > Kasımiye Medresesi > Eski Mardin 

Mardin hava limanında bizleri karşılayan rehberimiz ile aracımıza geçtikten sonra turumuz başlıyor. İlk olarak sabah kahvaltımızı almak üzere Mardin merkezde serbest zaman veriyoruz.Kahvaltı sonrasında rehberimizin belirleyeceği saatte Kasımiye Medresesi’ne hareket ediyoruz.Yapımına Artuklu Dönemi’nde başlanan ve Akkoyunlu Hükümdarı Cihangiroğlu Kasım Padişah döneminde 1457-1502 yıllarında tamamlanan bu iki katlı yapının avlusunda rehberlerimizin yapacağı anlatım sonrası fotoğraf çekmek için kısa bir serbest zaman veriyoruz. Bu güzel yapı ile vedalaştıktan sonraki ziyaret noktamız Mardin Eski Şehir Meydanı olacak.Sırasıyla Meryemana Kilisesi ve Patrikhane (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi), Abdüllatif Camii, Gazi Paşa İlköğretim Okulu, PTT binası, Şehidiye Camii, Sabancı Mardin Kent Tarihi (eski askeriye) Müzesi’ni gördükten sonra otelimize hareket ediyoruz. Konaklama Mardin’de bulunan  otelimizde.


  

2.Gün: Deyrulzefaran Manastırı >Dara Antik Kenti > Eski Mardin

Gezimizin ikinci gününde otelde alınan kahvaltı sonrası hareket ile ilk durağımız Deyrulzaferan Manastırı olacak. İsa’dan sonra 5. yüzyılda inşa edilen 1932’ye kadar 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin merkezi olan bu abidevi yapının hikayelerini Süryani rahiplerinden dinleyeceğiz.Ardından belirlenen saatte aracımız ile Dara Antik Kentine hareket edeceğiz. Taş ocakları ve mezarlık gezimiz sonrası Mardin’deki en muhteşem yapılardan birini görmeye gideceğiz. Dara Su Sarnıcı’nın tabanına merdiven ile indikten sonra yapının boyutlarına ve heybetine hayran kalacaksınız. Gezimizi tamamladıktan sonra Mardin Eski Şehir Meydanı’na hareket edeceğiz.Eski Mardin’de verilen serbest öğle yemeği sonrasında Mardin’i keşfetmeye devam edeceğiz. MS 4000’lerden başlatarak onlarca kez farklı kavimler tarafından kuşatılmış, işgal edilmiş ama aynı temellerle korunmuş olan Mardin’de farklı kültürlerin yıllar içinde oluşturduğu mimari sentezi yaya olarak keşfe başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen de dar sokakları ve abbaraları kullanacağız. Gezimiz sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Konaklama Mardin’de bulunan otelimizde.

 
3.Gün:/Mardin > Midyat > Mor Gabriel Manastırı Hasankeyf  > Diyarbakır Ulu Cami  > İstanbul

Gezimizin üçüncü gününde otelde alınan kahvaltı sonrası Midyat’a hareket ediyoruz. Dillere destan telkârilerin imal edildiği ve satıldığı dükkanlarda serbest zaman verdikten sonra “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi`ni gezmeye başlıyoruz. Üç katlı konağın taş işçiliği gerçekten büyüleyici. Ama gerçek güzellikler terasa çıktığınızda karşınıza çıkacak. Panoramik Midyat manzarasına doyamayacaksınız. Manzaranın tadını çıkartıp yorgunluk kahvelerimizi içtikten sonra Metropolitlik merkezi ve bölgenin en büyük manastırı olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret edeceğiz ardından Hasankeyf’e doğru yola çıkıyoruz.Rehberimizin yapacağı anlatım sonrası belirlenen saatte bir sonraki durağımız olan Bismil üzerinden Diyarbakır’a olacak.Yol güzergahı üzerinde olan Batman merkezde serbest öğle yemeği molası sonrasında gezimize ilk olarak 5700 m uzunluğunda olan Diyarbakır surlarından başlıyoruz. Panoramik olarak otobüsümüz ile Dağ Kapısı’nı (Harput Kapısı), Urfa Kapısı’nı (Rum veya Halep Kapısı), Mardin Kapısı’nı (Tel Kapı) ve son olarak Yeni Kapı’yı (Sat ya da Dicle) gördükten sonra Diyarbakır Ulu Cami’ye varıyoruz. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen, Anadolu’nun en eski camilerinden olan Diyarbakır Ulu Cami’yi gezmeye başlıyoruz. Müslümanlar tarafından 5. Harem-i Şerif (Mukaddes Mabed) kabul edilen cami gezimizi tamamladıktan sonra yaya olarak Cahit Sıtkı Tarancı’ın evine geliyoruz. Burada ki gezimizi bitirdikten sonra  siz değerli misafirlerimizden ayrılmak üzere Diyarbakır Havalimanına hareket ediyoruz..

Yeni Sayfa 1
 
 

 

Mardin Otobüs Kiralama- 19.7.2022

.......................................

 

MARDİN TUR ŞİRKETLERİ- 27.6.2022

.......................................

 

MARDİN TUR PROGRAMI- 17.3.2021

.......................................

 

BİZE ULAŞIN- 17.3.2021

.......................................

 

FİYATLARIMIZ- 6.2.2021

.......................................

 

ANASAYFA  I  HAKKIMIZDA  I  HİZM

ANASAYFA  I  HAKKIMIZDA  I  HİZMETLERİMİZ  I  ARAÇLARIMIZ  I  FİYATLARIMIZ  I  MARDİN  I  GALERİ  I  BİZE ULAŞIN

Copyright © 2022 Karataş Turizm ve Taşımacılık.Her hakkı saklıdır.
Adres:13 Mart Mah. 5 Sokak No :15 My Office Baraj İş Merkezi No:3 Yenişehir - Mardin / TURKEY
Tel:  +90 482 212 64 01 - Fax:  +90 482 212 64 01 - Cep: +90 0532 574 98 73
e-posta : info@karatasturizm.com | Mardin Tur Şirketleri
Tasarım Faruk Güneş